5 padomi zaļumu audzēšanai uz palodzesDiemžēl ne visiem no mums ir iespēja izveidot mazdārziņu vai ierīkot siltumnīcu, tādēļ laba alternatīva tam var būt pietiekami apgaismota un saulaina palodze. Lai gan lieliem augiem uz tās vietas nepietiks, bez problēmām varēsi izaudzēt dažādus zaļumus, jo tie ir nelieli un prasa minimālas rūpes.

Taču tā kā istaba un siltumnīca vai mazdārziņš nav viens un tas pats, tev jāņem vērā daži nosacījumi.

  1. Pārliecinies, ka palodze atrodas saulainā vietā. Tev jāpārliecinās, ka apstākļi būs pietiekami labvēlīgi augiem, lai tie izdzīvotu. Labākā ir dienvidu vai dienvidrietumu puse, kad saule logā iespīd aptuveni 6 h dienā, un augi nav pakļauti caurvējam. Ja tavā mājoklī nav neviena atbilstoša loga, būs jāparūpējas par mākslīgā apgaismojuma nodrošināšanu – ar speciālajām LED vai cita veida lampām. Ja augi nesaņems pietiekamu daudzumu saules gaismas, tie nīkuļos, un no vēlamā rezultāta nebūs ne miņas.
  2. Iegādājies stādus vai sēklu paciņas. Izvēlies zaļumus, kurus gribi izaudzēt – dilles, baziliku, lociņus, pētersīļus, kressalātus, piparmētras, spinātus, salviju, timiānu, rozmarīnu vai ko citu – viss pēc paša gaumes un iespējām. Ja vēlies, vari doties uz dārzniecību vai specializēto veikalu un iegādāties jau izdīgušus stādiņus. Lai arī sēklas ir lētāka alternatīva, lai no tām izaudzētu baudīšanai gatavu zaļumu, tev prasīs vairāk rūpju un uzmanības.
  3. Izmanto atbilstošas kastītes vai podiņus. Ja iegādājies jau izdīdzētus stādus, ieteicams izvēlēties trauku, kurš ir 15 līdz 30 cm dziļš. Izdomā, vai vēlies vienā kastītē miksēt vairākus zaļumus, jo tad tev būs nepieciešama plašāka un garāka vieta. Savukārt katru veidu atsevišķi vari stādīt 15 cm dziļā podiņā.

Sēklas vietas ziņā nav tik prasīgas. Sākumā tās vari iesēt pavisam mazās kastītēs, bet pēc tam, kad augi izdīguši 5 līdz 10 cm garumā, vari tos pārstādīt lielākos traukos. Lai nesajauktu stādu veidus, vari tiem pielikt klāt kociņu ar nosaukumu.

  1. Neaizmirsti par laistīšanu. Tāpat kā dārzā vai siltumnīcā, arī uz palodzes esošie augi ir regulāri jālaista. Lai pievadītu augsnei un saknēm pietiekami daudz mitruma, trauciņos jābūt vairākiem caurumiņiem.

Veikalos nopērkamās kastītes vai podiņi parasti jau ir pielāgoti laistīšanai, taču, ja izmanto mājās atrodamos trauciņus, izveido tajos vairākas atveres ūdens pievadei. Tāpat paliec zem augu kastītēm apakšā konteineru, kas uzkrās lieko ūdeni, lai tas netecētu uz palodzes.

  1. Izmanto atbilstošu augsni. Iegādājies veikalā īpaši augiem piemērotu augsni, lai izvairītos no dažādām slimībām, kas var skart stādus. Maisījumam jābūt vieglam un nosusinātam. Noteikti neizmanto zemi no dārza – tā ar laiku pieblietēsies un nelaidīs cauri ūdeni.